فایل تی‌سی » بلاگ » تعریف محصول دیجیتال ؛ شناخت فایل های ارزشمند و قابل تجارت

تعریف محصول دیجیتال ؛ شناخت فایل های ارزشمند و قابل تجارت

 FileTc    دوشنبه, 21 نوامبر 2016      2,845 بار

تعریف محصول دیجیتال ؛ محصولی که نامشهود و به شکل دیجیتال در دسترس است. مانند؛ وبینار، ویدیو آموزشی، رسانه دیجیتال[کتاب الکترونیک، مجله، رادیو اینترنتی،…]، نرم افزار، اپلیکیشن موبایل، قالب سایت، فونت، طرح گرافیک، طرح لایه باز، عکس، نمایش و… بسیاری مثال های دیگر. ماهیت دیجیتالی باعث شده تا این محصولات از طریق شبکه قابل تحویل(دانلود) باشند. محصول دیجیتال نیازی به انبار فیزیکی جهت نگهداری ندارد! فاسد نمی‌شود! فاقد هزینه‌های حمل، انبارداری و انبارگردانی_ست.

تعریف محصول دیجیتال

مالکیت و مسائل حقوقی محصول دیجیتال تحت عنوان؛ کپی رایت شناخته می‌شود. در بیان ساده خالق یک فایل، مالک حقوقی آن است، می‌تواند طبق شرایط مطلوب خود، اجازه استفاده را به افراد دیگری بدهد. تصور کنید هفته‌ها برای ساخت کالایی زمان صرف کرده‌اید، اگر کسی بخواهد از این کالا استفاده کند، مستلزم رضایت شماست. محصول دیجیتال حاصل زمان، دانش، توانایی و خلاقیت فرد تولید‌کننده است، پس برای استفاده از محصول دیجیتال نمی‌توان بدون رضایت تولید‌کننده اقدام کرد!

تعریف محصول دیجیتال ؛ تجارت الکترونیک

همانطور که در ابتدا اشاره شد، ماهیت غیرفیزیکی محصول دیجیتال امکان انتقال آن از طریق شبکه را فراهم ساخته است. یعنی امکان حضور در دنیای اینترنت و استفاده از راهکارهای تجارت الکترونیک! به سادگی چند کلیک، خریدار اقدام به پرداخت پول می‌کند، سپس محصول مورد نظر خود را بدون هیچ گونه هزینه حمل، تاخیر، آسیب دیدگی، یا… تحویل می‌گیرد. تمام این مراحل در کمتر از ۲دقیقه! کاملا اتوماتیک! مالک محصول دیجیتال حتی در خواب هم کسب درآمد می‌کند!

البته فروش فایل در حوزه تجارت الکترونیک مخاطرات خاص خود را دارد. عواملی همچون کپی برداری، فروش مجدد توسط خریدار قبلی، انتشار رایگان و بدون اجازه، یا دیگر موارد مشابه! با وجود اینکه خریدار متعهد به قوانین استفاده و کپی رایت است، محصول دیجیتال شامل ماهیت دیگری_ست که این مخاطرات را تا حدی کاهش می‌دهد! اکثر این محصولات نیازمند بروزرسانی، توسعه یا پشتیبانی هستند، مثلا یک اپلیکیشن موبایل، بعد از مدتی اگر بروزرسانی نشود، دیر یا زود کارایی نخواهد داشت!

در نتیجه؛ خالق یک محصول نقش مستقیم در حفظ ارزش و خط، مرزهای مالکیت دارد. مثلا؛ طرفداران یک خواننده، قوانین کپی رایت را زیر پا نمی‌گذارند، خواننده محبوب خود را با رعایت کپی رایت حمایت می‌کنند. یا برنامه نویس نرم افزاری که با ارائه بروزرسانی و پشتیبانی منظم، رضایت خریداران را جلب کرده، مشتریان طعم استفاده از محصول اورجینال و قانونی، تحت خدمات پس از فروش را چشیده‌اند و آن را به نسخه‌های غیرقانونی و فاقد پشتیبانی ترجیح نمی‌دهند.

محصول دیجیتال و تجارت الکترونیک

تعریف محصول دیجیتال ؛ تولید کننده یا فروشنده فایل

تولید کننده یا فروشنده فایل عبارت است از؛ فرد یا گروهی که برای اولین بار، با صرف زمان، دانش، خلاقیت و توانایی خود محصولی ارزشمند، به شکل فایل دیجیتال، مطابق نیاز عده‌ای، خلق کرده است. به عبارت ساده‌تر فقط داشتن فایل برای آغاز تجارت آن کافی و ارزشمند نیست! محصول باید منحصر به فرد بوده و توسط شما تولید شده باشد تا بتوانید در مورد فروش آن تصمیم بگیرید! چند مثال از تولید کننده یا فروشنده فایل:

  • یک گروه برنامه نویس، نرم افزار حسابداری تولید می‌کند، نرم افزار تولیدی آنها، فایل تجاری محسوب میگردد و قابل فروش است.
  • یک برنامه نویس وب مدیریت محتوا یا قالب سایت تولید می‌کند، مدیرت محتوا تولیدی او، فایل تجاری محسوب میگردد و قابل فروش است.
  • آثار خلق شده توسط هنرمند، عکاس، طراح گرافیک، طراح فتوشاپ،… میتواند محصول دیجیتال باشد.
  • استاد، معلم، مربی، آشپز،… با تولید محتوای آموزشی همچون ویدیو، می‌تواند محصول تولیدی خود را به فروش برساند.
  • و…

زمان، دانش، خلاقیت و توانایی تنها سرمایه گذاری و هزینه‌ ای_ست که در راه تولید محصول دیجیتال باید صرف کنید. البته علاقه را فراموش نکنید، اگر به اینکار علاقه باطنی نداشته باشید، تعهد لازم در قبال مشتری نخواهید داشت، لذا مشتریان ناراضی، شما دلسرد و تجارت فایل نابود می‌شود!!!

تعریف محصول دیجیتال ؛ استفاده کننده یا خریدار فایل

استفاده کننده یا خریدار فایل، فرد یا گروهی است که؛ حسب نیازهای شخصی یا تجاری خود مستلزم استفاده از محصول دیجیتال است. شاید فردی تنها جهت تنوع و زیبایی صفحه نمایش کامپیوتر شخصی_اش از یک عکاس، عکسی را بخرد، یا برای سایت شخصی_اش قالب خریداری کند. در نقطه مقابل، شرکتی تبلیغاتی محصولات یک طراح گرافیک را برای استفاده در تابلوهای تبلیغاتی_اش خریداری می‌نماید و شکل استفاده تجاری به خود می‌گیرد.

تعریف محصول دیجیتال ؛ فایل ارزشمند و قابل خرید، فروش

جمع بندی و چکیده توضیحات فوق؛ صرفا داشتن یک فایل در گوشه‌ای از هارد، یا دیگر وسایل ذخیره سازی کافی نیست! فایل‌ها زمانی محصول دیجیتال شناخته می‌شود که دارای دو شرط؛ خاص و ارزشمند بودن باشند. محوری رسم کنید، محور “x” ارزش و محور “y” را خاص(منحصر به فرد بودن)، در نظر بگیرید. مطابق تصویر، اگر محصول دیجیتال شما در ناحیه شماره (۱) قرار بگیرد، فروش و تجارت فایل می‌تواند پتانسیل خوبی داشته باشد، چنانچه محصول در ناحیه (۲) باشد، به دلیل وجود رقبا و عدم منحصر به فرد بودن محصول، رقابت در قیمت پر رنگ‌تر است. فایل‌هایی که در ناحیه (۳) و (۴) قرار بگیرند، فقط یک فایل هستند و محصول دیجیتال شناخته نمی‌شوند!

ارزش محصول دیجیتال


نظرات

دیدگاه خود را به ما بگویید.
(*) نام
(*) ایمیل
سایت